Gökyüzünde aniden patlama oldu, adı ‘şeytan’ Everest’in 3 katı büyüklüğünde ve Dünya’ya geliyor

Bilim insanları ‘şeytan’ olarak adlandırılan bir kuyruklu yıldızın gökyüzünde aniden ‘patlamalar’ yaşadığı ve Dünya’ya doğru hızla ilerlediği konusunda uyarıda bulundu.

Bilim insanları çıplak gözle dahi görülmesi beklenen bu çarpmanın, gelecek sene Dünya’nın en yakın noktasına ulaştığında büyük bir ‘manzara’ yaratması beklediklerine dikkat çekti.

12P/Pons-Brooks ya da kısaca 12P ismi verilen kuyruklu yıldıza ‘şeytan’ lakabını, yıldızın boynuzlarının şeytan boynuzlarına benzediği için koyulduğu belirtiliyor.

Gökbilimciler yakın zamanda şeytan kuyruklu yıldızında dört ay içinde ikinci kez patlama yaşandığını tespit etti. Şehir büyüklüğündeki gök cisminin çekirdeği kriyomagma olarak bilinen buz, toz ve gaz karışımıyla olduğu ve merkezinde koma olarak bilinen ve son patlamadan sonra normalden daha parlak bir şekilde parlamaya başlayan bir gaz bulutu ile çevrili olduğu belirtiliyor.

Yıldız şu an Dünya’ya doğru ilerliyor olsa da, bilim insanları Dünya’nın yakınından geçeceği tarihin en yakın 21 Nisan 2024’te olacağını belirtiyor.

Çıplak gözle görülebilecek kuyruklu yıldız yine de Dünya’ya 232 milyon kilometre uzakta olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x