Kayıp 7 gemiciyi arama çalışmaları 14’üncü gününde devam ediyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında batan geminin kayıp 7 mürettebatını arama çalışmaları, 14’üncü gününde de devam ediyor.

Ereğli ilçesi açıklarında 19 Kasım’da fırtına nedeniyle mendireğe çarpıp, batan ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinin 12 mürettebatı ile iletişim kesildi.

Geminin batmasının ardından 12 Türk denizciye ulaşmak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özel birliklerinden SAT komandoları, kayıp denizcileri bulmak için havadan, karadan ve denizden arama kurtarma çalışması başlattı.

Gemi personelinden 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Hava şartları elverdikçe denizden devam eden çalışmalara, denizaltı kurtarma ve enkaz kaldırma kabiliyeti ile bilinen ‘TCG Akın’ isimli gemi de katıldı.

Dalgıçlar da geminin batığında arama çalışması yaptı. Kayıp olan kaptan Cemal Turan, 3’üncü Kaptan Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Usta Gemici Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar ve Yağcı Ömer Hebip’in bulunması için çalışmalar, 14’üncü gününde de sürüyor. (DHA)

Ne olmuştu?

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle 19 Kasım’da limanda sürüklenmemesi için açığa çıkartıldıktan sonra mendireğe çarpan ‘Kafkametler’ adlı Türk gemisi batmıştı. Ardından kayıp 12 Türk mürettebat için arama çalışması başlatılmıştı. Son olarak, 12 kişilik mürettebatta can kaybı sayısı 5’e çıkmıştı.

TIKLAYIN – Zonguldak’ta batan gemini üçüncü kaptanı Berke Çamurtaş’ın son mesajları ortaya çıktı; annesine böyle yazmış: Yalan yok, korkuyorum

TIKLAYIN – Batan geminin 7 mürettebatını hava ve denizden arama çalışmalarına ara verildi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x