Fukuşima’da radyoaktif su sızıntısı

Japonya’da 2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından hasar gören ve radyoaktif atık suların 2023 yılında okyanusa bırakılmaya başlandığı Fukuşima Dai-İçi Nükleer Santrali’nde radyoaktif su sızıntısı tespit edildi.

Reuters’ın haberine göre, Tokyo Electric Power şirketi, Fukuşima’da kirli suyu arıtmak için kullanılan bir cihazdan radyoaktif su sızdığını bildirdi. Şirketten bugün yapılan açıklamada, nükleer santralin dışındaki çevrenin sızıntıdan etkilenmediği belirtildi. Bakım çalışması sırasında açık bırakılan su arıtma ekipmanındaki vanalardan yaklaşık 5,5 ton radyoaktif su sızdığı, suyun 22 milyar bekerel radyoaktif madde içerdiği tahmin ediliyor. Şirket, santral çevre izleme noktalarındaki değerlerde ya da santral içindeki su toplama kanallarındaki su izleme değerlerinde herhangi ‘manalı bir değişime’ rastlanmadığını belirtti.

Ne olmuştu?

Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunami, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’ndeki dört nükleer reaktörden üçünde hasara yol açmış, radyoaktif serpinti nedeniyle santralin çevresi ‘tahliye bölgesi’ ilan edilmişti. Tesis bünyesindeki 1 ve 3 numaralı reaktörlerde oluşan çekirdek erimesi sonrası, reaktörlerin soğutulması için içlerine su basılmaya başlandı. İşlem gören ve radyoaktif özellik kazanan atık su zamanla birikti.

Haziran 2020’de Balıkçılar Kooperatifleri Ulusal Federasyonu (JF Zengyoren), atık suyun okyanusa boşaltılmasına karşı çıkan özel deklarasyonu oy birliğiyle kabul etti, dönemin Başbakanı Suga Yoşihide de nükleer atık suyun okyanusa boşaltılmasını kapsayan planı 13 Nisan 2021’de duyurdu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Temmuz 2023’te Japonya’nın biriken atık suyun denize tahliyesi planının güvenlik standartlarıyla uyumlu olduğunu bildirdi. Japonya, 24 Ağustos’ta atık suyun tahliyesini başlattı.

Plan, bölgede yaşayan balıkçıların ve çevre koruma aktivistlerinin yanı sıra başta Çin olmak üzere komşu ülkelerin tepkisine sebep olurken, Çin, Japonya’dan gelecek deniz ürünlerine ithalat yasağı getirdi. Japonya Başbakanı Fumio Kişida ise bu eleştiri, tepki ve protestolara bölgeden gelen deniz ürünlerini yiyerek karşılık verdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x