Instagram ve Threads artık siyasi içerik önermeyecek

Artık platformlar, gündemi meşgul eden siyasi içerikleri önermeme kararı aldı. Bu değişiklik, kullanıcıların daha huzurlu ve kişisel ilgi alanlarına odaklanmış bir sosyal medya deneyimi yaşamasını amaçlıyor. Bu karar, dijital alanda sürekli artan siyasi gerginliklerin yarattığı bölünmeyi azaltma ve sosyal medyanın daha pozitif bir alan olmasını sağlama çabasının bir parçası.

Meta’nın yeni kararıyla Instagram ve Threads’ta siyasi içerik dönemi sona eriyor. Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri’nin açıklamalarına göre, kullanıcılar artık takip ettikleri hesaplardan siyasi içerik görebilecekler; ancak uygulamalar bu tür gönderileri “aktif olarak teşvik etmeyecek”. Birkaç hafta içinde devreye girecek bu değişiklik, Meta’nın öneri algoritmalarının içerik veya gönderiler önerdiği yerlerde, Instagram’ın Reels ve Keşfet bölümleri ile Threads’taki önerilen kullanıcılarda uygulanacak. Mosseri, Meta’nın “siyasi” olarak neyi sayacağına dair ayrıntılı bilgi vermedi; ancak bir Meta sözcüsü, bunun seçimle ilgili konuları ve sosyal meseleleri içereceğini belirtti.

Sözcü, “Siyasi içerik tanımımız, hükümet veya seçimlerle ilgili konular hakkında olması muhtemel içerikleri kapsıyor; örneğin, yasalar, seçimler veya sosyal konular hakkındaki gönderiler,” dedi. “Bu küresel meseleler karmaşık ve dinamik olduğu için, bu tanım platformlarımızı kullanan insanlar ve topluluklarla iletişimimizi ve dış uzmanlarla yaklaşımımızı geliştirmeye devam ettikçe evrilecek.”

Instagram ve Threads artık siyasi içerik önermeyecek

Meta, bu konularla ilgili önerileri varsayılan olarak sınırlayacak, ancak bu tür içerikleri görmek isteyenler, Instagram ve Threads’ın ayarları üzerinden bunu seçebilecekler. Şirket, bu güncellemenin, kullanıcıların takip ettikleri hesaplardan gönderileri görme şeklini etkilemeyeceğini söyledi. Mosseri, “Amacımız, insanların siyasi içerikle etkileşim kurma seçeneğini korurken, her bireyin bu tür içeriğe olan ilgisine saygı göstermektir,” dedi.

Bu değişiklik, Meta’nın Threads kullanıcılarının potansiyel olarak problemli olarak gördüğü konuları tartışmasını caydırmaya çalıştığının en yeni yolu. Şirket, Threads’ta “potansiyel olarak hassas” konuları, aşı ve covid ile ilgili terimleri arama sonuçlarından engelliyor. Mosseri, Meta’nın uygulamada “siyaset ve zor haberler” hakkında gönderi yapmayı “teşvik etmek” istemediğini de söyledi.

Ancak bu değişiklik, kullanıcılar ve içerik oluşturucular arasında yeni bir tepkiye neden olabilir; bazıları zaten Meta’nın belirli içerik türlerini haksız yere bastırdığına inanıyor. Meta, Instagram’daki “profesyonel” hesap sahiplerinin, gönderilerinin şu anda öneriler için uygun olup olmadığını kontrol etmek için “hesap durumu” özelliğini kullanabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x