Microsoft, Sudo’nun Windows Server’a Gelmeyeceğini Doğruladı

Microsoft’un Windows 11’e Sudo komutları ekleyeceğine dair söylentileri bu yılın başlarında ortaya çıkmıştı. Birkaç kullanıcı dil paketlerinde Sudo’ya dair birkaç referans fark etti ve Windows Server’ın önizleme yapısında Sudo komutları ortaya çıkmıştı. Ancak tüm bunlara rağmen Microsoft, Sudo’nun Windows Server’a gelmeyeceğini söylüyor. Bu özellik yalnızca Windows 11 sürümlerinde mevcut olacak.

Microsoft, Windows 11 için Sudo’yu 26052 numaralı derlemede duyurmuştu. Her ne kadar Windows Server 2025’in yapısı Sudo’yu etkinleştirme ayarı içerse de Microsoft bunu sunucular için uygulamayı planlamıyor. Şirket bu durumu 26052 yapısının sürüm notlarında açıklamıştı:

“Sudo’yu etkinleştirme ayarı Windows Server Insider Preview derlemelerinde hatalı bir şekilde gösteriliyor olabilir. Bu özellik Windows Server’da kullanılamayacak ve ayar gelecekteki bir Server Insider Preview derlemesinde devre dışı bırakılacaktır.”

Windows 11 önizleme yapılarında Sudo varsayılan olarak kapalı geliyor. Denemek isteyen kullanıcılar Ayarlar > Sistem > Geliştiriciler kısmından “Sudo’yu etkinleştir” seçeneğini aktifleştirerek Sudo’yu deneyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x